Професията КУРАТОР по света и в БГ - изложбар
ПРОФЕСИЯ КУРАТОР
https://nadezhdapavlova.com
В богатия Запад:
"При първа справка в речника, куратор (на латински: curator, от curāre, curo – наглеждам, грижа се за, лекувам) е човек, който наблюдава хода на дадена работа, процес.
Но какво би следвало да правите ако сте куратор?
Куратор означава „да се грижиш” и това ще правите. Работата на куратора е не просто да се грижи за колекциите и изложбите, но на първо време да ги създава.
Вие трябва да присъствате на всеки етап, от самото начало на събиране на творбите, описването им, оформянето и подготовката им, до излагането им пред публика. Бихте могли да специализирате нещо конкретно или пък да се занимавате с всичко. Спецификата на вашата работа ще зависи от изложбата, която готвите, от работодателя ви или дейността на организацията, за която работите:Планирате, организирате и представяте изложби;
Откупувате творби(уменията да преговаряте ще са от полза, но у нас единствено уменията на вълшебник биха ви осигурили бюджет да го правите);
- Организирате реставрации;
- Проучвате артефакти;
- Описвате творби и предмети от изложби;
- Занимавате се със запитвания от граждани и специалисти;
- Проучвате за нови попълнения към колекцията;
- Полагате грижи за най-доброто съхранение на произведенията от колекциите;
- Пишете статии за публикации в интернет пространството и за отпечатване на материали популяризиращи събитието ви;
- Наемате и обучавате персонал;
- Подготвяте бюджет за събития;
- Търсите финансиране.
Разбира се това би следвало да правите ако работите в Tate Modern или Smithsonian."
В БГ:
"У нас кураторите работят с бюджети гравитиращи около кръглата нула, а творците, които все още по необясними причини продължават да творят, се радват на редки откупки и за минимални средства.
Все пак тази професия е позната и у нас. В българския език думата се използва най-често в областта на изкуството. Кураторите са хора, които се грижат за съхраняване, излагане и изучаване на сбирки от образци на културното наследство.
„Кураторът е не просто технически организатор на изложба, музейна експозиция или артистичен проект, но в известна степен е и съавтор, тъй като именно той определя актуалността на дадена тема, активно сътрудничи с авторите, като им помага да осъществят своите идеи и проект – дотолкова, че «общо взето кураторската дейност е принципно друга форма на авторство в изкуството».
В съвременното изкуство кураторът често е организатор на художествения процес в рамките на конкретен проект. Той създава общата концепция на проекта, разработва стратегията на неговото развитие, кани артисти за избраната идея и осигурява условия за представяне на проекта в определен вид – публикации, изложби и др. Съставя бюджет и намира финасиране.”
Разбира се, често се дискутира, дали не би могло да се използва друга и „българска” дума. Вероятно поради трудностите, които хората с тази професия срещат в България, „българската” дума все още не е открита. Във френския език се използва думата „commissaire”, в испанския „comisario”, но и тази дума не е много удобна, нали!? Забелязва се известна липса на удобни думи в българския език, описващи работата на хора занимаващи се с изкуство или полагащи грижа за изкуството на другите. Затова използваме вносни…
24.03.2015
Надежда Павлова"
Коментари
Публикуване на коментар