Как се сушат ябълки на слънце

Как се сушат ябълки без уред?

1
Да си изсушим ябълки за зимата

https://gotvach.bg/n-29604-%D0%94%D0%B0_%D1%81%D0%B8_%D0%B8%D0%B7%D1%81%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%BC_%D1%8F%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0

"Ябълки се сушат и на слънце. Върху листове хартия или вестник се разпределят нарязаните плодове и се слагат в добре проветряващо се място – обикновено на балкона.

Ябълките се покриват с марля, за да не ги кацат насекоми, и се чака да се изсушат. В сушените плодове се запазват всички витамини и те са много полезни и вкусни."

2
My Cooking Book Blog
https://www.mycookingbookblog.com/kak-se-sushat-iabalki/

"По същият начин може да се изсушат круши, дюли, ананас и др.

Сушените плодове може да се консумират самостоятелно, да се ползват за приготвяне и декорация на десерти и ястия или за направа на ароматен чай."

3
Пет начина да изсушим ябълки за зимата

https://gotvach.bg/n-125300-%D0%9F%D0%B5%D1%82_%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D0%B0_%D0%B8%D0%B7%D1%81%D1%83%D1%88%D0%B8%D0%BC_%D1%8F%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B7%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0


"Подготовка за сушене на ябълки

За сушене е най-добре да изберете сладки и кисели сортове с доста плътна пулпа, върху която няма гниене и тъмни петна. Предварително плодовете трябва да се измият добре с вода и да се нарежат на кръгчета или малки филийки.

Трябва да се помни, че при взаимодействие с кислород плодовата пулпа бързо се окислява и потъмнява. Тази реакция се дължи на факта, че ябълките съдържат твърде много желязо. За да избегнете потъмняване на плодовете, препоръчително е да ги поставите във вода за няколко минути непосредствено преди процеса с добавяне на малко количество сол. За същата цел можете да използвате студена вода, подкислена с лимонена или оцетна киселина.

3) Сушене на ябълки в сушилня за плодове

Много домакини, и особено тези, които имат собствена градина, предпочитат сушенето на ябълки в електрическата сушилня. Този метод за сушене на плодове изисква следните манипулации:

- необходимо е да нарежете плодовете на филийки с дебелина 5-7 мм и да ги поставите в тавите на сушилнята;

- температурата трябва да бъде настроена на 55-60 °C;

- продължителността на сушенето на плодовете е 6-8 часа;

- след приключване на процеса е необходимо да се уверите, че сушените плодове не отделят влага при натискане.

3) Сушене на ябълки на слънце

Недостатъкът на този метод за сушене на ябълки е, че отнема много време. За такъв процес трябва да се създадат определени условия:й

- горещо слънчево време;

- висока температура на въздуха, така че плодовете да имат време да изсъхнат;

- умерен вятър;

- достатъчна площ, на която можете да поставите голям брой плодове.

За сушене на слънце се препоръчва да8 се вземат летни сортове ябълки, тъй като сушенето на есенни и зимни сортове по този начин не е удачно поради климатичните условия. Преди това плодовете трябва да бъдат добре измити, нарязани и поставени върху чиста повърхност. Освен това плодовете могат да бъдат нанизани на здрав конец, така че да има разстояние между тях. Тавите с ябълки или връзките трябва да се поставят на слънце и да се поставят на закрито през нощта. Отгоре плодовете трябва да бъдат покрити с някаква прозрачна памучна кърпа или марля.

4) Сушене на ябълки на сянка

Ябълките могат да се сушат на сянка, но това ще отнеме много повече време. Въпреки това, такова сушене се счита за много по-здравословно от това на слънце. Приготвените плодове трябва да се подредят върху лист за печене и да се поставят на сенчесто място, което е добре проветриво. Важно е да обърнете плодовете поне веднъж през деня и да ги внесете в къщата през нощта. На сянка ябълките ще изсъхнат по-дълго, отколкото на слънце, но ще запазят повече витамини.

Съхранение и използване на сушени ябълки

Сухите плодове се препоръчват да се съхраняват в платнени торби или картонени кутии. Периодично трябва да проверявате състоянието на сушените9 плодове, да ги разклащате и проветрявате.

Запасите от сушени ябълки ще зарадват цялото семейство по всяко време на годината в необработен вид, като плънка или украса на ябълкови сладкиши, на вкусен компот, дори като добавка към гарнитури, салати и други десерти с ябълки като любимите на всички ябълкови мъфини."

Коментари

Популярни публикации от този блог